LaFerrari 2013

Haberini aldığımdan günden beri laferrari.com dan bir video beklemekteydim ki fazla sürmedi. Bu video beni derinden etkiledi nasıl mı derseniz Format67 nin NSX için yaptığı videodan farksızdı…

LaFerrari (F70), Ferrari nin 10 yılda bir ürettiği “Special Limited Edition” sınıfındaki Dünya’da sadece 499 adet üretilecek olan ve Avrupa fiyatı 1.000.000 £ un üstünde olan bir “Spor Hibrit” bir araçtır. (Türkiye Fiyatı vergiler dahil 6 ile 6.5 Milyon TL arası tahmini fiyattır. ). Bu aracı Ferrari firması satılabilecek 500 kişi listesini özenle araştırmış ve bu listede iki adet Türk müşteri bulunmaktadır.

V12 6.3 LT motor görev yapmaktadır. 800 HP (9000 RPM) güç ve 700 NM (6500 RPM) tork üretmesi ve 163 PS elektrikli motor güç üreterek toplamda 963 HP güç alınabilmektedir. Ferrari ilk hybrid sistemi olan bu araçta “HY-KERS” sistemi Formula1 den alınma ve otomobilin daha fazla güce ihtiyacı olması durumunda devreye giren sistemdir.

Karbon-Seramik Brembo marka fren diskleri var (398 mm Ön) – (380 mm Arka). Aracın lastikleri ise 265/30R 19 ve 345/30R 20 dir.

Performans konusunda otomobil 100 KM hıza 3 saniyenin altında ulaşıyor.

Dizayn konusunda tasarım firması her zamanki gibi “pininfarina” firması ve tasarımı yapan ise Flavio Manzoni’dir.

LaFerrari nin benim için en dikkat çeken noktası direksiyon ve gaz pedalının ileri geri oynaması diyebilirim. (Bu kısımda koltukları ileri geri götürme iptal edilmiştir). Direksiyonda F458 den farkı biraz kare gibi olmuş ama daha güzel bir direksiyon olmuş diyebilirim. Gösterge tarafına gelince dijital bir devir göstergesi ama dikkat çekici, devir sayısı arttıkça rengi değişerek göstermesi göz hoş gelse dahi F458 in kırmızı devir göstergesine değişmem diyebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>